Terms of Use
   Türkçe
   11/12/2012

Bu sözleşme İngilizce (ABD) yazılmıştır. Bu sözleşmenin herhangi bir çevirisinin İngilizce yazılmış metinle çelişmesi halinde, İngilizce metin geçerlidir.  Kısım 17 dahilinde, Amerika Birleşik Devletleri sınırları dışındaki kullanıcıları etkileyen genel koşullara ilişkin belirli değişiklikler bulunduğunu lütfen unutmayın.

Son Değiştirilme Tarihi: 11 Aralık 2012.

Hak ve Sorumluluklar Bildirimi

İşbu Hak ve Sorumluluklar Bildirimi ("Bildirim", "Koşullar" veya "HSB") http://www.facebook.com/principles.php">Facebook İlkeleri'ne dayalı olarak hazırlanmış olup, kullanıcılarla ve Facebook ile etkileşimde bulunan diğer şahıslarla aramızdaki ilişkinin tabi olduğu hizmet koşullarımızdır. Facebook'u kullanarak ya da Facebook'a erişerek, aşağıda belirtilen Kısım 14'e uygun olarak zaman zaman güncellenen bu Bildirimi kabul etmiş sayılırsınız. Ayrıca, bu belgenin sonunda Facebook'un nasıl çalıştığını anlamanıza yardımcı olacak kaynaklar bulacaksınız.

 1. Gizlilik

  Gizliliğiniz bizim için çok önemlidir. http://www.facebook.com/policy.php">Veri Kullanımı İlkemizi, Facebook'u kullanarak başkalarıyla nasıl paylaşımda bulunabileceğiniz ve içeriklerinizi ve bilgilerinizi nasıl topladığımız ve kullanabileceğimiz hakkında önemli açıklamalar yapmak için tasarladık.  Veri Kullanımı İlkesi'ni okumanızı ve daha bilinçli kararlar almanıza yardımcı olacak şekilde kullanmanızı tavsiye ederiz.
   
 2. İçeriklerinizi ve Bilgilerinizi Paylaşma

  Facebook'ta paylaştığınız bilgilerin ve içeriklerin tamamı sizin mülkiyetinizdedir ve bu bilgilerin nasıl paylaşıldığını http://www.facebook.com/privacy/">gizlilik ve http://www.facebook.com/editapps.php">uygulama ayarlarınız aracılığıyla kontrol edebilirsiniz. Ayrıca:
  1. Fotoğraflar ve videolar (FM hakkı olan içerikler) gibi fikri mülkiyet hakları kapsamında bulunan içerikler için, tarafımıza, http://www.facebook.com/privacy/">gizlilik ve http://www.facebook.com/editapps.php">uygulama ayarlarınızatabi olan şu izni verirsiniz: Tarafımıza, Facebook'ta ya da Facebook ile bağlantılı bir şekilde paylaştığınız fikri mülkiyet hakkı olan herhangi bir içeriği (Fikri Mülkiyet Lisansı) kullanmamız için münhasır olmayan, devredilebilir, alt lisans atanabilir, telifsiz, uluslararası bir lisans tahsis edersiniz. Fikri mülkiyet hakkı olan içeriğinizi ya da hesabınızı sildiğinizde, söz konusu içerik başkalarıyla paylaşılmadıysa veya bu kişiler tarafından silindiyse, bu Fikri Mülkiyet Lisansı'nın geçerliliği de sona erer.
  2. Fikri mülkiyet hakkı olan içeriği sildiğinizde, söz konusu içerik, bilgisayardaki geri dönüşüm kutusunun boşaltılmasına benzer bir şekilde silinir. Ancak, silinen içeriğin makul bir zaman aralığı dahilinde yedek kopyalarda kalabileceğini kabul edersiniz (ancak bu bilgilere başkalarının ulaşması mümkün olmayacaktır).
  3. Bir uygulamayı kullandığınızda, uygulama içeriğinize ve bilgilerinize ve de başkalarının sizinle paylaştığı içerik ve bilgilere erişmek için sizden izin isteyebilir.  Uygulamaların gizliliğinize saygı göstermelerini şart koşmaktayız; bu bilgi ve içeriklerin uygulama tarafından nasıl kullanılabileceği, saklanabileceği ve aktarılabileceği o uygulamayla aranızdaki sözleşmeye göre belirlenir.  (Başkalarının uygulamalarla hangi bilgileri paylaşabileceğini nasıl kontrol edebileceğiniz dahil, Platform hakkında daha fazla bilgi almak için, http://www.facebook.com/policy.php">Veri Kullanımı İlkemizi ve http://developers.facebook.com/docs/">Platform Sayfamızı okuyun.)
  4. 'Herkese açık' ayarını kullanarak bilgi veya içerik yayınladığınızda, bu herkesin (Facebook dışından şahıslar dahil) bu bilgiye erişerek bu bilgiyi kullanmasına ve sizinle (yani adınız ve profil resminizle) ilişkilendirmesine izin verdiğiniz anlamına gelir.
  5. Facebook hakkındaki görüşleriniz ve diğer önerileriniz bizim için her zaman çok önemlidir, ancak bunları kullandığımız takdirde size bir bedel ödeme yükümlülüğümüzün olmayacağını kabul edersiniz (sizin bunları sunma yükümlülüğünüzün olmadığı gibi).
    
 3.   Emniyet

  Facebook'un emniyetli kalmasını sağlamak için elimizden geleni yapmaktayız, ancak bunu yine de garanti edemeyiz. Facebook'un emniyetli kalmasını sağlamak için aşağıdaki taahhütlerde bulunarak bize yardımcı olmanıza ihtiyaç duymaktayız:
  1. Facebook'ta izin verilmeyen ticari iletişimler (spam gibi) yayınlamayacaksınız.
  2. Önceden iznimizi almadan, otomatik araçlar (adres toplama botları, robotlar, spider ya da kazıyıcılar) kullanarak diğer kullanıcılara ait içerikleri veya bilgileri toplamayacak ya da Facebook'a erişmeyeceksiniz.
  3. Facebook'ta saadet zinciri gibi, yasalara uygun olmayan çok katlı pazarlama faaliyetlerinde bulunmayacaksınız.
  4. Virüs ya da başka kötü niyetli kodlar yüklemeyeceksiniz.
  5. Başka birisine ait giriş bilgilerini istemeyecek veya başka birisinin hesabına erişmeyeceksiniz.
  6. Herhangi bir diğer kullanıcıyı rahatsız, tehdit ya da taciz etmeyeceksiniz.
  7. Şu tür içerikler yayınlamayacaksınız: Nefret söylemleri, tehditkar veya pornografik olan ya da çıplaklık ya da görsel veya keyfi şiddet içeren.
  8. İlgili yaş tabanlı kısıtlamalara uymadan, alkol, flört ya da yetişkinlere yönelik içerikler (reklamlar dahil) barındıran herhangi bir üçüncü şahıs uygulaması geliştirmeyecek veya çalıştırmayacaksınız.
  9. Facebook üzerinde bir yarışma, kampanya ya da çekiliş ("promosyon") düzenler veya bunun tanımını yaparsanız, http://www.facebook.com/promotions_guidelines.php">Promosyon Kurallarımıza ve ilgili tüm yasalara uyacaksınız.
  10. Facebook'u yasadışı, aldatıcı, kötü niyetli veya ayrımcı bir amaç doğrultusunda kullanmayacaksınız.
  11. Facebook'un düzgün bir şekilde çalışmasını engelleyecek, kapasitesini zorlayacak, yavaşlatacak ya da görünümü olumsuz etkileyecek hizmet engelleme saldırısı [DoS] veya sayfa oluşturma işlevine ya da diğer Facebook işlevlerine müdahale etmek gibi eylemlerde bulunmayacaksınız.
  12. İşbu Bildirimin ve ilkelerimizin ihlal edilmesine yönelik herhangi bir tavsiye ya da destek sağlamayacaksınız.
    
 4. Kayıt ve Hesap Güvenliği

  Facebook kullanıcıları gerçek adlarını ve bilgilerini vermektedir ve bunun böyle kalmasını sağlamak için yardımınıza ihtiyaç duymaktayız. Kayıt süreci ve hesap güvenliğinizin muhafaza edilmesine ilişkin tarafımıza verdiğiniz taahhütlerden bazıları şunlardır:
  1. Facebook'ta yanlış kişisel bilgiler vermeyecek veya kendinizden başka birisi için kişinin iznini almadan hesap oluşturmayacaksınız.
  2. Birden fazla kişisel hesap oluşturmayacaksınız.
  3. Hesabınızı kapatırsak, iznimiz olmadan yeni bir hesap oluşturmayacaksınız.
  4. Kişisel zaman tünelinizi öncelikli olarak kendi ticari kazancınız için kullanmayacaksınız ve bu gibi amaçlar için bir Facebook Sayfası kullanacaksınız.
  5. 13 yaşından küçükseniz Facebook'u kullanmayacaksınız.
  6. Suçu kanıtlanmış bir cinsel suçluysanız Facebook'u kullanmayacaksınız.
  7. İletişim bilgilerinizin doğru ve güncel kalmasını sağlayacaksınız.
  8. Şifrenizi (veya geliştiriciler için, gizli anahtarınızı) paylaşmayacak, başkalarının sizin hesabınıza erişmesine izin vermeyecek veya hesabınızın güvenliğini tehlikeye düşürecek başka eylemlerde bulunmayacaksınız.
  9. Hesabınızı (yönettiğiniz Sayfalar veya uygulamalar dahil) önceden yazılı iznimizi almadan, kimseye transfer etmeyeceksiniz.
  10. Hesabınız ya da Sayfanız için bir kullanıcı adı veya benzer bir tanıtıcı seçerseniz, uygun gördüğümüz takdirde bu kullanıcı adını kaldırma veya geri alma hakkını saklı tutarız (mesela, bir ticari marka sahibinin, bir kullanıcının gerçek adıyla yakından ilişkisi olmayan bir kullanıcı adı hakkında şikayette bulunduğu durumlarda).
    
 5. Diğer Şahısların Haklarını Koruma

  Diğer şahısların haklarına saygı duymaktayız ve sizden de aynısını beklemekteyiz.
  1. Facebook üzerinde başkalarına ait hakları ya da yasaları ihlal eden herhangi bir içerik paylaşmayacak veya bu tür bir eylemde bulunmayacaksınız.
  2. Bu Bildirimi ya da ilkelerimizi ihlal ettiğini düşünürsek, Facebook'ta paylaştığınız herhangi bir içeriği ya da bilgiyi kaldırabiliriz.
  3. Size, fikri mülkiyet haklarınızı korumaya yardımcı olacak araçlar sunuyoruz. Daha fazla bilgi almak için Fikri" target="_blank">http://www.facebook.com/legal/copyright.php?howto_report">Fikri Mülkiyet Hakkı İhlali Nasıl Şikayet Edilir‎sayfamızı ziyaret edin.
  4. Başka birisinin telif hakkını ihlal ettiği düşüncesiyle içeriğinizi silmemiz durumunda, söz konusu içeriğin yanlışlıkla silindiği kanısındaysanız, karara itiraz fırsatınız olacaktır.
  5. Diğer kişilerin fikri mülkiyet haklarını sürekli ihlal ederseniz, hesabınızı uygun gördüğümüz takdirde kapatırız.
  6. Marka Kullanım Kurallarımızda açıkça izin verilen durumlar veya bizden önceden yazılı izin alındığı durumlar haricinde, telif haklarımızı veya ticari markalarımızı (Facebook, the Facebook ve F Logoları, FB, Face, Book, Poke ve Wall dahil) ya da karışıklığa neden olabilecek benzer markaları kullanmayacaksınız.
  7. Diğer kullanıcılardan bilgi toplarsanız, şu koşullara uygun hareket edeceksiniz: Bilgi toplanan kişilerin rızasını alacak, bilgiyi toplayanın siz olduğunuzu (Facebook olmadığını) açıklayacak ve hangi bilgileri topladığınızı ve bunları nasıl kullanacağınızı açıklayan bir gizlilik ilkesi yayınlayacaksınız.
  8. Facebook'ta kimsenin kimlik belgelerini ya da mali açıdan kritik öneme sahip bilgileri paylaşmayacaksınız.
  9. Kendi rızaları olmaksızın, kullanıcıları etiketlemeyecek veya kullanıcı olmayan kişilere e-posta daveti göndermeyeceksiniz. Facebook, kullanıcıların etiketlemeyle ilgili görüşlerini bildirmelerine olanak sağlamak için sosyal şikayet araçları sunar.
    
 6. Cep Telefonları ve Diğer Mobil Cihazlar

  1. Mobil hizmetlerimizi şu anda ücretsiz olarak sunmaktayız, ancak operatörünüzün normal ücret ve tarifelerinin (kısa mesaj ücretleri ve tarifeleri gibi) yine de geçerli olacağını lütfen unutmayın.
  2. Cep telefonu numaranızı değiştirmeniz ya da kapatmanız halinde, size gönderilen mesajların eski numaranızı devralan şahsa gönderilmediğinden emin olmak için, Facebook'taki hesap bilgilerinizi 48 saat içinde güncelleyeceksiniz.
  3. Kullanıcıların, cihazlarını Facebook'ta görebildikleri tüm bilgilerle (bir uygulama aracılığıyla dahil) eşitlemeleri için gerekli izin ve tüm hakları veriyorsunuz.
    
 7. Ödemeler

  Facebook üzerinden herhangi bir ödeme yapmanız ya da Facebook Kredileri kullanmanız halinde, http://www.facebook.com/termsofsale.php">Ödeme Koşullarımızı kabul edersiniz.
   
 8. Sosyal Eklentiler İçin Geçerli Özel Hükümler 

  İnternet sitenize Paylaş veya Beğen düğmeleri gibi Sosyal Eklentiler eklemeniz halinde, aşağıdaki ek hükümler sizin için geçerli olacaktır:
  1. Kullanıcıların internet sitenizdeki içerik ya da bağlantıları Facebook'ta paylaşabilmeleri için, Facebook'un Sosyal Eklentilerini kullanmanıza izin vermekteyiz.
  2. Facebook'ta bu bağlantıları ve içeriği kullanmamıza ve başkalarının da kullanmasına olanak tanımamıza izin vermektesiniz.
  3. Bu Bildirimi ihlal edebilecek herhangi bir içerik barındıran sayfalara bir Sosyal Eklenti yerleştirmeyeceksiniz.
    
 9. Uygulama ve İnternet Sitesi Geliştiricileri/Operatörleri için Geçerli Özel Hükümler 

  Bir Platform uygulaması ya da internet sitesinin geliştiricisi ya da operatörüyseniz, aşağıdaki ek hükümler sizin için geçerli olacaktır:
  1. Hem uygulamanız ve içeriğinden, hem de Platformu nasıl kullandığınızdan tamamen siz sorumlu olacaksınız. Uygulamanızın ya da Platformu kullanma şeklinizin http://developers.facebook.com/policy/">Facebook Platform İlkeleri'ne ve http://www.facebook.com/ad_guidelines.php">Reklam Kurallarımıza uygun olduğundan emin olmak da bu kapsamda yer alır.
  2. Facebook'tan aldığınız verilerin kullanımı ve bu verilere erişim, aşağıdakilerle sınırlı olacaktır:
   1. Yalnızca uygulamanızın çalışması için ihtiyaç duyduğunuz verileri isteyeceksiniz.
   2. Hangi kullanıcı verilerini kullanacağınızı ve bu verileri nasıl kullanacağınızı, görüntüleyeceğinizi, paylaşacağınızı veya aktaracağınızı kullanıcılara açıklayan bir gizlilik ilkeniz olacak ve gizlilik ilkenizin URL'sini http://www.facebook.com/developers/">Geliştirici Uygulaması'nda bulunduracaksınız.
   3. Bir kullanıcıya ait verileri, gizlilik ilkenizle tutarsız bir şekilde kullanmayacak, görüntülemeyecek, paylaşmayacak ya da aktarmayacaksınız.
   4. Kullanıcı isterse, bizden kullanıcıyla ilgili aldığınız tüm verileri silecek ve kullanıcıların bu tür bir talepte bulunması için gerekli mekanizmayı sağlayacaksınız.
   5. Bir kullanıcıyla ilgili bizden aldığınız verileri herhangi bir reklam metnine eklemeyeceksiniz.
   6. Bizden aldığınız hiçbir veriyi herhangi bir reklam ağına, reklam platformlarına, veri aracılarına veya reklamla ilgili başka araçlara doğrudan veya dolaylı olarak (kullanıcı bu aktarıma veya kullanıma izin verse bile) aktarmayacaksınız.
   7. Kullanıcı verilerini satmayacaksınız.  Uygulamanız üçüncü bir şahıs tarafından satın alınır veya üçüncü bir şahısla birleşirse, kullanıcı verilerini uygulamanızda kullanmaya devam edebilirsiniz ancak uygulamanızın dışına aktaramazsınız. 
   8. Kullanıcı verilerini kullanıcıların beklentileriyle tutarsız olduğunu belirlediğimiz bir şekilde kullanmanız halinde, kullanıcı verilerini silmenizi isteyebiliriz.
   9. Verilere erişiminizi sınırlandırabiliriz.
   10. http://developers.facebook.com/policy/">Facebook Platform İlkelerimizde yer alan diğer tüm kısıtlamalarla uyumlu hareket edeceksiniz.
  3. Kullanıcının izni olmadan bir kullanıcıdan bağımsız olarak topladığınız bilgi ve içeriği tarafımıza iletmeyeceksiniz.
  4. Uygulamayı kaldırma ve uygulama ile bağlantıyı kesme işlemlerini kullanıcılar için kolay hale getireceksiniz.
  5. Kullanıcıların sizinle iletişim kurmasını kolay hale getireceksiniz. Ayrıca e-posta adresinizi, haklarını ihlal ettiğinizi iddia eden kullanıcılarla ve başkalarıyla paylaşabiliriz.
  6. Uygulamanız için müşteri desteği sağlayacaksınız.
  7. www.facebook.com üzerindeki üçüncü şahıs reklamları veya internet arama kutularını göstermeyeceksiniz.
  8. Bizden aldığınız kod, API, veri ve araçları kullanmak için gerekli tüm hakları size veriyoruz.
  9. Kodlarımızı, uygulama programlama arabirimlerimizi ya da araçlarımızı kimseye satmayacak, devretmeyecek veya bunlar için alt lisans tahsis etmeyeceksiniz.
  10. Facebook ile olan ilişkinizi başkalarına yanlış temsil etmeyeceksiniz.
  11. http://developers.facebook.com/policy/">Facebook Platform İlkelerimize uyduğunuz sürece, geliştiricilere yönelik sunduğumuz logoları kullanabilir, bir basın bülteni veya farklı bir kamu bildirisi yayınlayabilirsiniz.
  12. Sizinle olan ilişkimizi açıklayan bir basın bülteni yayınlayabiliriz.
  13. Yürürlükteki tüm yasalara uyumlu hareket edeceksiniz. Özellikle şunlara dikkat edeceksiniz (mümkün olduğunda):
   1. Art arda ihlal teşkil eden içeriklerin silinmesini ve tekrarlayan ihlal faaliyetlerinde bulunan kişileri hesaplarının kapatılmasını kapsayan, Dijital Milenyum Telif Hakkı Yasası ile uyumlu bir ilkeye sahip olmalısınız.
   2. Video Gizliliğini Koruma Yasası (VPPA) ile uyumlu hareket edecek, VPPA'ya tabi kullanıcı verilerinin Facebook üzerinden paylaşılabilmesi için kullanıcılardan gerekli tercih izinlerini alacaksınız.  Bize yapılan hiçbir beyanatın, olağan iş süreci dahilinde arızi olmayacağını kabul edersiniz.
  14. Platformun her zaman ücretsiz olarak kalacağını garanti etmiyoruz.
  15. Uygulamanızın Facebook dahilinde çalışmasını sağlamak için gerekli tüm hakları tarafımıza vereceksiniz (bize temin ettiğiniz içeriği ve bilgileri akışlar, zaman tünelleri ve kullanıcı faaliyet hikayeleri halinde sunmaya yönelik haklar dahil).
  16. Tarafımıza, uygulamanız için bağlantı ekleme veya uygulamanızı çerçeveleme ve uygulamanızın etrafına reklamlar dahil içerik yerleştirme hakkı verirsiniz.
  17. Uygulamanızı, içeriklerinizi veya verilerinizi ticari amaçlar dahil herhangi bir amaç doğrultusunda analiz edebiliriz (reklam iletiminin hedef alınması ve aramaya yönelik içeriklerin dizinlenmesi gibi).
  18. Uygulamanızın kullanıcılar için emniyetli olmasını sağlamak üzere, uygulama üzerinde denetlemeler gerçekleştirebiliriz.
  19. Uygulamanıza benzer özellikler ve hizmetler sunan ya da uygulamanızla rekabet eden uygulamalar geliştirebiliriz.
    
 10. Facebook Tarafından Sunulan veya Geliştirilen Reklamlar ve Diğer Ticari İçerikler Hakkında

  Hedefimiz kullanıcılarımız ve reklamcılar için değerli olan reklamlar ve ticari içerikler sunmaktır. Bunu gerçekleştirmemize yardımcı olmak için, aşağıdakileri kabul edersiniz:
  1. Gizlilik" target="_blank">https://www.facebook.com/settings?tab=ads">Gizlilik ayarlarınızı kullanarak, adınızın ve profil resminizin sunduğumuz veya geliştirdiğimiz ticari, sponsorlu veya ilgili içeriklerle (beğendiğiniz bir marka gibi) nasıl ilişkilendirilebileceğini sınırlandırabilirsiniz. Belirlediğiniz sınırlandırmalara tabi olarak, adınız ve profil resminizi söz konusu içerikle bağlantılı olarak kullanmamıza izin verirsiniz.
  2. Size ait içerikleri ya da bilgileri, izniniz olmaksızın reklamverenlere vermeyiz.
  3. Bazı hizmet ve iletişimlerin ödemeli olduğunu her zaman belirtmeyebileceğimizi kabul edersiniz.
    
 11. Reklamverenler için Geçerli Özel Hükümler 

  Facebook üzerinden ya da yayıncı ağımızdan reklam satın alarak istediğiniz hedef kitleyi seçebilirsiniz. Çevrimiçi reklam portalımız üzerinden bir sipariş (Sipariş) vermeniz halinde, aşağıdaki ek hükümler sizin için geçerli olacaktır:
  1. Bir Sipariş verdiğinizde, satın almak istediğiniz reklam türünü, harcamak istediğiniz tutarı ve teklifinizi tarafımıza bildireceksiniz. Siparişinizi kabul edersek, sitede yer olduğunda reklamlarınızı yayınlayacağız. Reklamınızı yayınlarken, reklamı belirttiğiniz hedef kitleye sunmak için elimizden geleni yaparız, ancak reklamınızın hedeflediği kitleye her durumda ulaşacağını garanti edemeyiz.
  2. Reklam kampanyanızın sonuçlarını iyileştirebileceğini düşündüğümüz durumlarda, belirttiğiniz hedef kriterlerini genişletebiliriz.
  3. Siparişlerinizin ödemesini http://www.facebook.com/termsofsale.php">Ödeme Koşullarımıza uygun olarak yapacaksınız. Ödeyeceğiniz tutar, takip sistemlerimize dayanarak hesaplanacaktır.
  4. Reklamlarınız, http://www.facebook.com/ad_guidelines.php">Reklam Kurallarımıza uygun olacaktır.
  5. Reklamlarınıza ilişkin boyut, konum ve pozisyon hususları tarafımızca belirlenecektir.
  6. Reklamlarınızın alacağı faaliyet miktarını (reklamlarınızın alacağı tıklanma sayısı gibi) garanti edemeyiz.
  7. Reklamlarınıza tıklamaların nasıl yapıldığını kontrol edemeyiz. Belirli tıklama faaliyetlerini saptamaya ve filtrelemeye çalışan sistemlerimiz mevcut, ancak reklamların yayınlanma maliyetlerini etkileyebilecek tıklama dolandırıcılığı, teknik sorunlar veya potansiyel olarak geçersiz olan diğer tıklama faaliyetlerinden tarafımız sorumlu değildir.
  8. Çevrimiçi portalımızı kullanarak Siparişinizi dilediğiniz zaman iptal edebilirsiniz, ancak reklam yayınının sona ermesi 24 saati bulabilir.  Yayınlanan tüm reklamlara ilişkin ödemelerden tarafınız sorumlu olacaktır.
  9. Siparişinizi tamamladıktan sonra, reklamınızı yayınlama iznimiz sona erecektir. Ancak kullanıcılar reklamınızla etkileşimde bulunduysa, bu kullanıcılar tarafından silinene kadar reklamınızın sitede kalabileceğini kabul edersiniz.
  10. Reklamlarınızı ve bunlarla ilişkili içerik ve bilgilerinizi pazarlama ya da promosyon amaçları doğrultusunda kullanabiliriz.
  11. Önceden yazılı iznimizi almadan, Facebook ile olan ilişkiniz hakkında herhangi bir basın bülteni ya da benzeri bir kamu bildirisi yayınlamayacaksınız.
  12. Herhangi bir reklamı herhangi bir nedenle reddedebilir veya kaldırabiliriz.
  13. Başkasının adına reklam yayınlıyorsanız, aşağıdakiler dahil olmak üzere bu reklamları yayınlama izninizin olması gerekmektedir:
   1. Reklam sahibini bu Bildirimin bağlayıcı kapsamı altına sokacak yasal yetkiye sahip olduğunuzu taahhüt edersiniz.
   2. Temsil ettiğiniz reklam sahibinin bu Bildirimi ihlal etmesi halinde, söz konusu ihlalden sizi sorumlu tutabileceğimizi kabul edersiniz.
     
 12. Sayfalar için Geçerli Özel Hükümler

  Facebook'ta bir Sayfa oluşturur veya yönetirseniz ya da Sayfanızda bir promosyon veya teklif düzenlerseniz, http://www.facebook.com/terms_pages.php">Sayfalar Koşullarımızı kabul etmiş olursunuz.
   
 13. Yazılımlar için Geçerli Özel Hükümler

   1. Tek başına yazılım ürünü veya tarayıcı eklentisi gibi yazılımlarımızı indirirseniz, zaman zaman yazılımı iyileştirmek, yükseltmek ve daha fazla geliştirmek için yazılım tarafından yükseltmeler, güncellemeler ve ek özellikler indirilebileceğini kabul etmiş olursunuz.
   2. Bir açık kaynak lisansı altında açıkça izin verilmediği veya size açık yazılı izin vermediğimiz takdirde, yazılımımızı değiştiremez, türevlerini oluşturamaz, kaynak koda dönüştüremez veya bir başka şekilde bizden kaynak kod çekmeye çalışamazsınız.
 14. Değiştirmeler

  1. Yasal veya idari nedenlerle veya yanlış bir ifadeyi düzeltmek için bir değişiklik yapmadığımız sürece, size yedi (7) gün öncesinden bildirim vereceğiz (örneğin, değişikliği http://www.facebook.com/fbsitegovernance">Facebook Site Yönetimi Sayfası üzerinden yayınlayarak) ve bu Bildirim üzerindeki değişikliklere yorum yapma fırsatı sunacağız. Ayrıca, bu Bildirimde yapılan değişiklikler hakkında güncellemeler almak için, http://www.facebook.com/fbsitegovernance">Facebook Site Yönetimi Sayfamızı ziyaret ederek ve bu Sayfayı "beğenebilirsiniz".
  2. Bu Bildirimde referans verilen veya bu Bildirimde yer alan ilkelerde değişiklik yaptığımız takdirde, Site Yönetimi Sayfası'nda bildirimde bulunabiliriz.
  3. Koşullarımızda değişiklik yapılmasının ardından Facebook'u kullanmaya devam etmeniz, değişen koşullarımızı kabul ettiğiniz anlamına gelir.
    
 15. Fesih

  İşbu Bildirim'in özünü ya da metnini herhangi bir şekilde ihlal etmeniz ya da tarafımızı bir risk veya başka bir muhtemel hukuki yaptırıma maruz bırakmanız durumunda, Facebook'u size sunmaya kısmi olarak ya da bütünüyle son verebiliriz. Bu durumu tarafınıza e-posta yoluyla ya da hesabınıza erişim sağlamayı bir sonraki deneyişinizde bildireceğiz. Ayrıca dilediğiniz zaman hesabınızı silebilir ya da uygulamanızı devre dışı bırakabilirsiniz. Bu tür durumlarda işbu Bildirim feshedilecek, ancak aşağıda sıralanan hükümler geçerliliğini korumaya devam edecektir: 2.2, 2.4, 3-5, 8.2, 9.1-9.3, 9.9, 9.10, 9.13, 9.15, 9.18, 10.3, 11.2, 11.5, 11.6, 11.9, 11.12, 11.13 ve 15-19.
   
 16. İhtilaflar

  1. Bu Bildirim ya da münhasıran Facebook ile ilişkili olarak ya da bunlardan kaynaklı olarak meydana gelen herhangi bir dava nedeni ya da ihtilaf (dava konusu), Santa Clara County dahilindeki bir eyalet mahkemesi ya da federal mahkemede çözümlenecektir. Hem bu Bildirim, hem de tarafınız ve bizim tarafımız arasında meydana gelebilecek herhangi bir dava konusu, yasa hükümlerinin çakışmasına bakılmaksızın California Eyaleti yasalarına tabi olacaktır. Bu türde dava konularının çözümlenmesi amacıyla Santa Clara County, California dahilindeki mahkemelere ait kişisel yargı yetkisinin bağlayıcı olacağını kabul edersiniz.
  2. Facebook üzerinde size ait faaliyetler, içerik ve bilgilerle ilişkili olarak herhangi bir şahsın, tarafımıza size karşı bir dava konusu getirmesi halinde, söz konusu dava konusuyla ilgili oluşabilecek tüm hasar, ziyan ya da herhangi bir harcamaya karşı (makul hukuki ücretler ve giderler dahil) tarafımızı beri kılacak ve tarafımızın bu hasarlara karşı sorumlu tutulmayacağını garanti edeceksiniz. Kullanıcı davranışlarına ilişkin kurallar belirlememize rağmen, kullanıcıların Facebook'taki eylemlerini kontrol etmiyoruz veya yönlendirmiyoruz ve kullanıcıların Facebook'ta aktardığı ya da paylaştığı içerik ve bilgilerden sorumlu değiliz. Facebook'ta karşılaşabileceğiniz herhangi bir saldırgan, uygunsuz, müstehcen, kanunlara aykırı ve başka bir biçimde uygunsuz içerik ya da bilgiden tarafımız sorumlu değildir. Herhangi bir Facebook kullanıcısının çevrimiçi ya da çevrimdışı davranışlarından sorumlu değilizdir.
  3. FACEBOOK'U SÜREKLİ SORUNSUZ ÇALIŞIR DURUMDA, VİRÜSSÜZ VE EMNİYETLİ TUTMAYA ÇALIŞIYORUZ, ANCAK FACEBOOK'U KULLANIRKEN KARŞI KARŞIYA KALABİLECEĞİNİZ RİSKLER TAMAMEN SİZİN SORUMLULUĞUNUZDA OLACAKTIR. FACEBOOK HERHANGİ BİR ZIMNİ YA DA SARİH GARANTİ OLMAKSIZIN OLDUĞU GİBİ SUNULMAKTADIR (PAZARLANABİLİRLİK GARANTİLERİ, ÖZEL BİR AMACA UYGUN BULUNMA VE İHLAL ETMEME GARANTİSİ BU KAPSAMDADIR, ANCAK KAPSAM BUNLARLA SINIRLI DEĞİLDİR). FACEBOOK'UN HER ZAMAN GÜVENLİ, GÜVENİLİR VE HATASIZ OLACAĞINI VE FACEBOOK'UN HER ZAMAN KESİNTİLER, GECİKMELER VEYA BOZUKLUKLAR OLMADAN ÇALIŞACAĞINI GARANTİ ETMİYORUZ. ÜÇÜNCÜ ŞAHISLARA AİT FAALİYETLER, İÇERİK, BİLGİ VEYA VERİLERDEN FACEBOOK SORUMLU DEĞİLDİR; BİZİ, DİREKTÖRLERİMİZİ, MEMURLARIMIZI, ÇALIŞANLARIMIZI VE ARACILARIMIZI, BİLİNEN VEYA BİLİNMEYEN, HERHANGİ BİR ÜÇÜNCÜ ŞAHSA KARŞI AÇMIŞ OLDUĞUNUZ BİR DAVA KONUSUNDAN DOĞAN VEYA BU TÜR BİR DAVA KONUSUYLA İLİŞKİLİ HERHANGİ BİR TALEPTEN VE HASARDAN İBRA EDERSİNİZ. CALIFORNIA'DA YAŞIYORSANIZ, CALIFORNIA KAMU KANUNU 1542'DEN FERAGAT EDEBİLİRSİNİZ. BU MADDEYLE ŞUNLAR İFADE EDİLMEKTEDİR: İBRANIN YÜRÜTÜLMESİ ESNASINDA ALACAKLININ KENDİ LEHİNE OLDUĞUNU BİLMEDİĞİ VE BUNDAN ŞÜPHELENMEDİĞİ, BİLMİŞ OLMASI DURUMUNDA BORÇLUYLA ANLAŞMASINI ÖNEMLİ ÖLÇÜDE ETKİLEYECEK OLAN TALEPLER, GENEL BİR İBRA KAPSAMINDA YER ALMAZ. BU TÜRDE ZARARLARIN MEYDANA GELEBİLECEĞİ ÖNCEDEN TARAFIMIZA AÇIKLANMIŞ DAHİ OLSA, İŞBU BİLDİRİM YA DA FACEBOOK'TAN KAYNAKLANAN YA DA BUNLARLA BAĞLANTILI, HİÇBİR ZAYİ OLMUŞ KAZANÇ VEYA DİĞER DOLAYLI, ÖZEL, ENDİREKT, ARIZİ HASARLAR KONUSUNDA TARAFIMIZ, SİZE KARŞI YÜKÜMLÜ OLMAYACAKTIR. BU BİLDİRİM YA DA FACEBOOK'TAN KAYNAKLANAN TOPLAM YÜKÜMLÜLÜĞÜMÜZ, YÜZ DOLARDAN (100$) DAHA FAZLA YA DA GEÇTİĞİMİZ ON İKİ AY İÇİNDE BİZE ÖDEMİŞ OLDUĞUNUZ TUTARDAN DAHA FAZLA OLMAYACAKTIR. YÜRÜRLÜKTEKİ YASA, YÜKÜMLÜLÜĞÜN YA DA ARIZİ VEYA DOLAYLI HASARLARIN HARİÇ TUTULMASINA YA DA SINIRLANDIRILMASINA İZİN VERMEYEBİLİR; DOLAYISIYLA YUKARIDA BELİRTİLEN SINIRLANDIRMA YA DA HARİÇ TUTMA SİZİN İÇİN GEÇERLİ OLMAYABİLİR. BU TÜR DURUMLARDA FACEBOOK'UN YÜKÜMLÜLÜĞÜ, YÜRÜRLÜKTEKİ YASA ÇERÇEVESİNDE İZİN VERİLEN EN GENİŞ ÖLÇÜ İLE SINIRLI OLACAKTIR.
    
 17. Amerika Birleşik Devletleri Sınırları Dışındaki Kullanıcılar için Geçerli Özel Hükümler

  Herkes için tutarlı standartlar bulunduran, küresel bir topluluk yaratmak için uğraşıyoruz, ancak aynı zamanda yerel yasalara uyulmasını da sağlamaya çalışıyoruz. Aşağıdaki hükümler Amerika Birleşik Devletleri sınırları dışından Facebook ile etkileşimde bulunan kullanıcılar ve kullanıcı olmayanlar için geçerlidir:
  1. Kişisel verilerinizin, Amerika Birleşik Devletleri dahilinde aktarılmasına ve işlenmesine izin verirsiniz.
  2. Amerika Birleşik Devletleri tarafından ambargo uygulanan bir ülkede yaşıyorsanız ya da ülkeniz ABD Hazine Bakanlığı'nın Özel Atanmış Uluslar listesinde yer alıyorsa, Facebook üzerinden ticari faaliyetler yürütmeyecek (reklam veya ödemeler gibi) veya bir Platform uygulaması ya da internet sitesi işletmeyeceksiniz.
  3. Alman kullanıcılar için geçerli bazı özel koşullara http://www.facebook.com/terms/provisions/german/index.php">buradan ulaşabilirsiniz.
 18. Tanımlar

  1. "Facebook" ifadesi kapsamında, aşağıda sıralananlar üzerinden sunmakta olduğumuz özellik ve hizmetler yer alır: (a) http://www.facebook.com/">www.facebook.com internet sitesi ve Facebook markası ya da ortaklığı kapsamındaki diğer tüm internet siteleri (alt etki alanları, uluslararası sürümler, gereçler ve mobil sürümler dahil); (b) Platformumuz; (c) Beğen düğmesi, Paylaş düğmesi gibi sosyal eklentiler ve diğer benzer olanaklar ve (d) şu anda mevcut olan ya da gelecekte geliştirilecek diğer ortamlar, yazılımlar (araç çubuğu gibi), cihazlar ya da ağlar.
  2. "Platform" ifadesi kapsamında, uygulama geliştiricileri ve internet sitesi operatörleri dahil başkalarının Facebook'tan veri almasına ya da bize veri temin etmesine olanak sağlayan bazı uygulama programlama arabirimleri ve hizmetler (içerik gibi) yer alır.
  3. "Bilgi" ifadesi kapsamında, Facebook ile etkileşimde bulunan kullanıcıların ve etkileşimde bulunmayan kişilerin eylemleri dahil sizin hakkınızdaki gerçekler ve diğer bilgiler yer alır.
  4. "İçerik" ifadesi kapsamında, siz ve diğer kullanıcıların Facebook üzerinden paylaştığı ancak bilgiler kapsamına girmeyecek her şey yer alır.
  5. "Veri", "kullanıcı verileri" veya "kullanıcıların verileri" ifadesi kapsamında, sizin veya üçüncü şahısların Facebook'tan alabileceği ya da Platform aracılığıyla Facebook'a temin edebileceği içerikler ve bilgiler yer alır.
  6. "Gönderi" ifadesi kapsamında, Facebook'ta yayınladığınız ya da Facebook'u kullanarak sunduğunuz gönderiler yer alır.
  7. "Kullanım" ifadesi kapsamında, söz konusu içerik, bilgi veya verilerin kullanımı, kopyalanması, sergilenmesi, görüntülenmesi, dağıtılması, değiştirilmesi, çevirisinin yapılması ya da bunları temel alarak yeni içerik, bilgi veya verilerin oluşturulması yer alır.
  8. "Aktif kayıtlı kullanıcı" ifadesi kapsamında, son 30 gün içerisinde Facebook'a en az bir defa giriş yapmış kullanıcılar yer alır.
  9. "Uygulama" ifadesi kapsamında, Platformu kullanan ya da Platforma erişim sağlayan herhangi bir uygulama veya internet sitesi ve bizden veri alan ya da almış olan diğer her şey yer alır.  Artık Platforma erişmiyorsanız ancak bizden aldığınız tüm verileri silmediyseniz, verileri silene dek uygulama koşulları geçerli olacaktır.
    
 19. Diğer

  1. İkamet ettiğiniz veya işinizin bulunduğu asıl yer ABD veya Kanada'daysa, bu Bildirim sizinle Facebook, Inc. arasında bir sözleşmedir.  Aksi halde, bu Bildirim sizinle Facebook Ireland Limited arasında bir sözleşmedir.  "Bize", "bizi", "biz" ve "bizim" ifadeleri, hangisinin geçerli olduğuna bağlı olarak Facebook, Inc. veya Facebook Ireland Limited anlamına gelmektedir.
  2. İşbu Bildirim, taraflar arasında Facebook ile ilgili sözleşmenin tamamını teşkil etmekte ve bundan önce yapılmış tüm sözleşmelerin yerini almaktadır.
  3. Bu Bildirime bağlı herhangi bir kısmın yürütülemez olduğu tespit edilirse, geriye kalan kısım yürürlükte kalacak ve geçerliliğini korumaya devam edecektir.
  4. Bu Bildirime bağlı herhangi bir kısmı yürütme konusunda başarısız olmamız halinde, bu durum bir feragat olarak kabul edilmeyecektir.
  5. Bu Bildirim üzerinden yapılacak herhangi bir değişiklik ya da feragat, tarafımızca yazılı olarak yapılmalı ve imzalanmalıdır.
  6. İşbu Bildirim kapsamındaki haklarınızın veya yükümlülüklerinizin hiçbirini, tarafımızdan izin alınmaksızın başkasına devretmeyeceksiniz.
  7. Herhangi bir birleşme, iktisap, varlık satışı ya da yasa veya diğer bir hükmün işletilmesi ile bağlantılı olarak, işbu Bildirim kapsamındaki hak ve yükümlülüklerimizin tamamı, tarafımızca serbest bir şekilde devredilebilir.
  8. İşbu Bildirim kapsamındaki hiçbir husus, yasalarla uyumlu hareket etmemizi engellemeyecektir.
  9. İşbu Bildirim, herhangi bir üçüncü şahsın lehine hak sağlamayacaktır.
  10. Size açık bir şekilde verilmemiş tüm haklar saklı tutulmaktadır.
  11. Facebook'u kullanırken veya Facebook'a erişirken yürürlükteki tüm yasalara uyumlu hareket edeceksiniz.


Facebook kullanımınızla ilgili ek bilgi sağlayan aşağıdaki belgeleri de gözden geçirmek isteyebilirsiniz:

Hak ve Sorumluluklar Bildirimi'ne çeşitli farklı dillerde erişmek için, çoğu sayfanın sol köşesinde bulunan dil bağlantısına tıklayarak Facebook oturumunuzun dil ayarını değiştirin.  Bildirim seçtiğiniz dilde görüntülenemiyorsa, sizi İngilizce yazılmış metne yönlendireceğiz.

    Questions to Facebook
+ Ask a question
There is no question for now. Ask first question to Facebook
           
    Discussions
+ Add comment
There is no comment for now. Add fist comment.
           
Do you want to see any website, application or company’s Terms articles on Termsbook ?
Do you want users that accept your Terms of Use, Privacy Policy and Cookie Policies without any hesistation? Add your articles on Termsbook and get verified stamp!
* TermsBook Verified
Follow : Facebook . Twiter
Don’t miss updates!
Subscribe : Facebook

Make it clear and acceptable !
    + Ask a question
    + Add comment
Facebook
Which part is important ?
What do you think about this version ?
Do you have any questions ?
Is there any unsuitable items ?
Libraries
Web   *   Mobile Apps   *   Software   *   Business   *   Telecominication